Müzik Deşifreleri – MURAT ile NAZLI / ROMEO ve JULIET

Murat ile nazlı 4

Bu bölümde Türk filmlerindeki  romantik melodilerle ilgilenen pek çok insan için bulunması bir gurur meselesi haline gelmis bir parcadan bahsetmek istiyorum . Sevgili Mehmet ÇAPAN’ın hatırlatması ve alternatif yorumlar hakkındaki desteği ile beraber konuyu detaylı bir şekilde yazmayı planladım.

Başrollerini Cüneyt Arkın ve Fatma Girik’in paylaştığı yerli Romeo & Julietimiz MURAT ile NAZLI filminin açılış parçası romantik melodi sevenlerce elle tutulabilecek kadar yakında olan ama bir türlü sahiplenilememiş bir eser . William Sheakspeare nin trajedisinin ana temalarının ülkemize hoş bir uyarlaması olan MURAT ILE NAZLI filminde kullanılan melodi yönetmen Franco Zeffirelli‘nin romeo-juliet-franco-zeffirelli-soundtrack-usa-19891968 yapımı Romeo & Juliet inin Nino ROTA tarafından bestelenen aşk temasının bir düzenlemesi. Asıl gizemde bu noktada başlıyor , geniş bantın yayılmasıyla beraber bilgi paylaşımının zirveye tırmandığı son 8 senede dahi bu düzenlemenin yaygınlaşmamış olması çok ilginç.

Love Theme‘nin mazisinde Rusyanın klasik müzik devleri Tchaikovsky ve Prokofiev tarafından da ele alınan bu edebi eser Nino ROTA nın temalarıyla ve filmin 2 dalda (sinematografi ve kostüm tasarımı) Oscar ödülü almasıyla 1968 sonrasında pek çok besteci ve yorumcu tarafından tekrar düzenlenmiştir. Nino ROTA yorumuna alternatif olarak aynı kulvardaki bestecilerden Francis LAI ve Henri MANCINI tarafından da düzenlemeler yapılmıştır.

Film müzikleri kimyasının en önemli parçalarından olan senfonik tarzın dünyadaki en önemli yorumlayıcılarından olan 101 STRINGS ORKESTRASI (Dünyada ilk stereo kayıt yapmış orkestra olup mazisi 1957 ye uzanmaktadır) tarafındanda düzenlenmiştir.

Love Theme’nin A TIME FOR US a doğru olan yolculuğu ise parçanın melodisi ve bağlı bulunduğu eserin romantik yapısıyla imkansızlığı harmanlayan bunuda “Yaşanılan zamanın değerini bilmek” deyiminin karşılığı bu sözlerin uyarlanmasıyla başlamıştır . 1969 yılıyla beraber BILLBOARD a girmiş bu önemli melodinin “aranjmanı” da enstrümentali kadar hoştur. Leroy Holmes‘a teşekkürlerimizle Leroy Holmes – Love Theme From Romeo And Juliet (1969)

Nino ROTA‘nın LOVE THEME FROM ROMEO & JULIET bestesi:

LOVE THEME nin Henri Mancini ve 101 STRINGS ORCHESTRA yorumu

MURAT ile NAZLI’da kullanılan yorumlardan  Manuel & His Music of The Mountain albümündeki versiyonu Love Theme From Romeo And Juliet [1970]

Paylaşımları ve desteğinden ötürü sevgili Mehmet ÇAPAN’a teşekkürler:
Murat ile Nazlı filmini izlemek için:

Konu hakkında bilgi paylaşımı yapmak isteyenler bu başlığın altına mesaj bırakabilirler.

 

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir