Yeşilçam Kitapları – Yeşilçam’dan Serpintiler

Yeşilçam'dan SerpintilerYayınevi: Artshop Yayıncılık
Yayına Hazırlayanlar : Ferdi Merter, Kıvanç Terzioğlu, Nilüfer Aydan, Vedat Akdamar, Bengü Akdamar
Genel Yayın Yönetmeni : Vedat Akdamar
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : Kasım 2011
Ebatı: 21 x 28 cm
Sayfa Sayısı: 424

Kitabın önsözü: Bununla birlikte “Yeşilçam’dan Serpintiler” kitabı esasen bir tarih çalışması olarak değil, Yeşilçam’a bir vefa çabası olarak da ele alınmalıdır, Yeşilçam sineması çalışanlarını set işçisinden yönetmenine kadar kapsayan ve bu insanlara olan vefa borcunu ödemeyi amaç edinen bu çalışma, sinema emekçilerine bir saygı duruşu niteliğindedir. Büyük bir titizlikle hazırlanan ve sinema sektörü içerisinde, her kademede çalışan sanatçıları ve emekçileri içine alacak şekilde hazırlanan bu çalışmanın Yeşilçam’a gönül veren sanatçı ve çalışanların eserlerini ve emeklerini gelecek kuşaklara aktarma işlevi göreceğine inanıyorum.
-Ertuğrul Günay-Kültür ve Turizm Bakanı

Kitabın Toplatılma Hikayesi (kaynak bianet):

gunay-dan-yesilcam-dan-serpintiler-kitabina-3267952_o
Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

Önsözü Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılan “Yeşilçam’dan Serpintiler” kitabında Yeşilçam sanatçılarının siyasi ve etnik kimliklerinin vurgulanması basına yansıdıktan sonra kitabı hazırlayan Filmsan Vakfı, toplatma kararı aldı.

Ertuğrul Günay da konuyla ilgili açıklama yaparak, kendisine kitabın “Yeşilçam’ın emekçilerine vefa” amacıyla hazırlandığına yönelik bilgi verildiğini belirtti. Günay, bundan sonra Bakanlık’a gelen destek taleplerini çok daha dikkatli denetleyeceklerini söyledi.Kültür Bakanlığı desteğiyle yayımlanan Yeşilçam’dan Serpintiler, kitabı hazırlayan Filmsan Vakfı bir basın toplantısı yaparak, kitabı toplattıklarını açıkladı. Vakıf Başkanı ve aynı zamanda kitap yazarlarından Ferdi Merter Fosforoğlu ise kitaptaki ayrımcı ifadelerle ilgili Artshop yayıncılığı suçladı.

Fosforoğlu, “Yayınevi, bilgimiz olmadan internetten alıntı yapıp eklemiş. Kitabı toplattık. Sinema sanatçısı annemin bile resmini yanlış basmışlar” dedi.

kitap yesilcam

Kitap içeriği hakkında bilgiler:

 

Tarık Akan, kitabın  “amaçlı” olduğunu düşündüğünü söyleyerek, “Benimle ilgili yazılanlar doğru ve katılıyorum ama sanatçı arkadaşlarımla ilgili yazılanlara katılmak mümkün değil. Bir kısmı yanlış, bir kısmı gereksiz, bir kısmı da deşifre amacı taşıyor.” dedi.

Akan ayrıca “Nasıl olmuş da Kültür Bakanı Günay bu yayına imza atmış, bunun ona sorulması gerek” diye ekledi. Günay’ın bu kitaba neden önsöz yazdığı, Bakanlık logosuyla yayımlanan bu kitabın neden onaylandığı gibi sorulara Bakanlıktan şimdilik bir cevap alamadık.

Nur Sürer: ’16 Haziran Hareketi’ adlı silahlı sol örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapse mahkûm edilen Sarp Kuray ile evlendi. Kadın haklarıyla da yakından ilgili olan Sürer, politik duruşuyla da bilinmektedir. 2007’de İstanbul’da gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sanatçı, polis tarafından gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakıldı.

Tarık Akan: Devrimcileri övdükleri için Türkiye’de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için 2011’de yapılan yürüyüşe katıldı. Özellikle 70’li yıllarda Yeşilçam filmlerinde oynadığı ‘Ferit’ karakteri ile bilinen Tarık Akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak ‘sol’ görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.

İbrahim Tatlıses: Gerçek adı İbrahim Tatlı’dır. Arap ve Kürt asıllı Türk ses sanatçısı, besteci, yapımcı, sinema oyuncusu ve TV programcısıdır.

İlyas Salman: Uzun yıllardır oynadığı ‘Kürt’ tipi rolleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi. Bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında ‘Türkmen Alevisi’olduğunu belirtti. Kendisi sol görüşlüdür. TKP’nin Kartal’da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu Dergisi’nde yazmaktadır.

Nuri Alço: Genellikle tecavüzcü ve kötü adam rollerinde oynamıştır. 80’li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır.

AHU-TUGBA-3-nolu-Kartpostal-es__6549312_0Ahu Tuğba: Türk sinemasının 80’li yıllardaki seks sembollerinden biri oldu. Genellikle fahişe, uyuşturucu bağımlısı ama kalbi temiz karakterleri canlandırdı. Erkekçe Dergisi’ne pozlar verdi.

Türkan Şoray: 1983 yılında oyuncu Cihan Ünal ile evlenen Türkan Şoray, kurallarını bozarak ‘Mine’ filmiyle birlikte soyunmaya ve öpüşmeye başlamıştır.

Sevtap Parman: Çerkezler’e özgü bir özellik olan çıkık poposundan dolayı ‘Bayan Popo’lakabını aldı.

Aydemir Akbaş: Türk sinemasının gişe hâsılatı bakımından neredeyse battığı dönemde, sinema sektörünü kurtarmak ve hızla kapanmakta olan sinema salonlarının iş yaparak açık kalması adına Yeşilçam’ı saran seks filmleri furyasındaki rolleriyle ünlü olan Aydemir Akbaş, bu dönemde dahi asıl titri olan dram ve komedi tarzından vazgeçmemiş, bulunduğu her filmi de bu özellikleriyle şekillendirmiştir.

Banu Alkan: ‘Afrodit‘ lakaplı sanatçı, her zaman olumlu tepki toplamasa da sürekli gündemde kalmayı başarmaktadır. Sinema kariyerine son veren sanatçı, Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında olmayı sürdürüyor.

Erkek Bülent: Bülent Ersoy’un kadın yerine ‘erkek fotoğrafı’ kullanılmış. Müzik yaşamına başladığından beri önemli başarılara imza attığı belirtilen ve ses tonunun, Japonya’da yapılan testler sonucu ‘yüzde yüz kusursuz’ bulunduğu ifade edilen Ersoy için, ‘Sahneye çıktığı yıllardan itibaren, transseksüel kimliği doğrultusunda görüntüsü hızla değişti. O yıllarda bu konumuyla ilgi çektiği kadar tepkilerle de karşılaştı’ denildi.

fosforoglu_e5f93

Yeşilçam’dan Serpintiler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir