SALT GALATA: Motör Ücretsiz Film Gösterimi

motor-remake-rip-off Motör

Yönetmen Cem Kaya çok ses getiren ve özellikle de Fantastik Türk Sinemasına da değinen belgeseli Motör veya yurtdışında gösterildiği ismiyle Remake Remix Rip-off, bir süreliğine Salt Galata‘da bedava olarak gösterimde olacak.

Konu ile ilgili detaylar şöyle:

MOTÖR: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014)
Film Tek ve Çok sergisinin bir parçası olarak 13 Kasım’a dek her gün günde dört seansta (12.00 / 14.00 / 16.00 / 18.00) Salt Galata’da izlenebilir.
Yönetmen: Cem Kaya
96 dakika
Türkçe ve Almanca; İngilizce altyazılı

1960’lı ve 70’li yıllar Türkiye’sinde çok sayıda senaryo yazılmamasına rağmen, Yeşilçam oldukça aktif bir endüstriydi. Genellikle yabancı filmlerden uyarlanarak kısa sürede çekilen düşük bütçeli filmler, ülkenin dört bir yanındaki sinemalarda yoğun ilgi görürdü. Kısıtlı teknik ekipman ve bütçe kaynaklı sorunların telafisi için kamera önü ve arkasında ağır iş gücü harcanırdı.

Meşhur yönetmen, yapımcı, oyuncu ve film teknisyenleriyle söyleşiler yapan Cem Kaya’nın yedi yılda tamamladığı “MOTÖR: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması” (2014) belgeseli, farklı açılardan yeniden yapımlar ve kopya kültürü ile bunların yaratıcılıkla ilişkisini inceler.

Bu program, SALT Galata’daki “Tek ve Çok” sergisi paralelinde gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

http://saltonline.org/tr/1449/

kara-simsek-afis

English:

SALT Galata, Auditorium

“Remake, Remix, Rip-Off” (2014)
Director: Cem Kaya
96 minutes
Turkish and German; English subtitles

Turkey in the 1960s and 1970s was one of the biggest producers of film in the world even though its film industry, Yeşilçam, didn’t have enough written material to start with. In order to keep up with the demand, screenwriters and directors were copying scripts and remaking movies from all over the world. These quickly and low-budget produced look-alike movies were adapted to the taste of local audiences with huge success in the rural Anatolian hinterland. What they lacked in equipment and budget they compensated through excessive use of manpower both behind and in front of the camera.

Taking seven years to produce, Cem Kaya’s “Remake, Remix, Rip-Off” (2014) features interviews with legendary Turkish directors, producers, actors and film technicians, as the documentary uncovers and captures a glimpse of the country’s tumultuous history of movie making.

Organized in parallel to the exhibition “One and the Many” at SALT Galata, the program is free. Reservations are not accepted.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir