Değerli Ustamız Giovanni Scognamillo ‘yı Kaybettik

Giovanni Scognamillo -4

Siteyi kurma nedenlerimizden birisi olan, bizlere bu yolu açan en önemli isimlerden, ustamız Giovanni Scognamillo‘yı kaybettiğimizi üzülerek duyurmak isteriz. Cenazesi Pazartesi Günü (10 Ekim) Feriköy Latin Katolik Kilisesinde yapılacak tören sonrası kaldırılacaktır.

Bizlere kaynak olarak bıraktığı ve Metin Demirhan ile  yazdığı Fantastik Türk Sineması ve Erotik Türk Sineması kitapları başta olmak üzere ortaya koyduğu eserler ile onun izinden gittiğimizin bilinciyle yayınımıza sürecektir. Kendisine ithafen sembolik olarak sitemizin Yazarı olarak sitemizde kalıcılaştırıyoruz. Tüm sinemaseverlerin başı sağolsun.

Haberi Milliyet şu şekilde vermiş:

Yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen Giovanni Scognamillo, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Levanten yazar, İstanbullu Rum bir anne ile yine İstanbul doğumlu İtalyan babanın çocuğu olarak 1929’da İstanbul’da doğdu.

1948-61 yıllarında başta İtalyan ve Fransız basını olmak üzere yabancı basında, 1961’den sonra ise Türk basınında Akşam, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV’de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sinema yazarlığını sürdürdü.

Scognamillo ilk iki kitabını 1965‘te Agah Özgüç’le birlikte yazdı. Bu Kitapların adları “1965 Sinema Yıllığı” ve “Türk Sinemasında Kadın ve Seks” ti. 1973‘te yazdığı “Türk Sinemasında 6 Yönetmen” kitabıyla birlikte bugüne kadar 40’ın üzerinde kitap yazdı ve onlarca kitabı da Türkçeye çevirdi.

60 yıldır sinema, fantastik edebiyatı, bilim kurgu, korku edebiyatı ve okkültizm üzerine kitaplar ve yazılar yazan Giovanni Scognamillo 1997-1999 yılları arasında sadece dört sayısı çıkan Nostromo bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yaptı.

2006 yılında “Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo” adında belgeseli de yapılan Scognamillo, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Türk Sineması” dersleri verdi.

60 yıldan uzun süredir Türk Sineması’na ve yazınına katkıda bulunan Giovanni Scognamillo Ankara ve İzmir Film Festivali’nde SİYAD ödül töreninde “Emek Ödülü”, İstanbul Film Festivali’nde “Onur Ödülü” nü almaya layık görülür. İtalyan hükümetinden ise şahsına “Şövalye” unvanı verilir.

Giovanni Scognamillo 1

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir