Uzmanına sorduk – Giovanni Scognamillo

2
2144

giovanni1

Bugün kaybettiğimiz Giovanni Scognamillo ile yapmış olduğumuz kısa bir söyleşiyi yeniden paylaşıyoruz. Altın Çocuk ve Yeşilçam’daki Casus filmleri üzerine yaptığımız bir dosya çerçevesinde onun da bilgisine danışmıştık. Rahatsızlığına rağmen sorulamızı internet üzerinden yanıtlamıştı.

Giovanni Scognamillo ve rahmetli Metin Demirhan‘ın birlikte yazdıkları ve hepimizin başucu kitabı olan Fantastik Türk Sineması kitabında Altın Çocuk filmlerine 42. ve 43. sayfalarında yer vermiş. Biz de kitaptan alıntı yapmak yerine ustamıza sormayı tercih ettik.

Sinematik – Sizce Yeşilçam’ın Casus filmlerine bakışı nedir? Bu filmleri fantastik filmler içinde değerlendirmemiz doğru olur mu?

Giovanni Scognamillo: Yeşilçamın, kanımca, casus/ajan filmlerine özel şekilde bakmadı sadece Bond ve benzeri filmlerin furyasına katıldı.

Sinematik Soru 2Altın Çocuk filmi yeşilçamda ne ifade etmektedir. Aynı dönemde yapılan fantastik filmlere bir etkisi olmuş mudur? Altın Çocuk filmini eurospy filmler içinde değerlendirebilir miyiz?

Giovanni Scognamillo Göksel Arsoy‘un bir projesi idi ve ilgi çekti, benzerleri çekildi ama hedeflenen tür aslında fantastik değildi, fantastik öğeler kullanıldı ama bilimkurgusal bir zemin olarak.
Tür olarak Eurospy filmi sayılabilir pek tabii.

Sinematik Soru 3Sizin için yeşilçamda casus filmleri için en uygun aktör ve aktiristler kimlerdi?
Giovanni Scognamillo:
Erkek olarak Ayhan Işık,İzzet Günay, Tamer Yiğit, Göksel Arsoy
Kadın olarak Pervin Par, Figen Say, Suzan Avcı, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik…

Cevaplarından dolayı, ve bize zaman ayırdığı için Giovanni Scognamillo‘ya teşekkür ederiz

Metin Demirhan'ın arşivinden
Metin Demirhan’ın arşivinden

Kısa not: Giovanni Scognamillo, 1929 yılı İstanbul doğumlu İtalyan asıllı yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen, çevirmen, eğitmen. Scognamillo ayrıca bazı Türk filmlerinde oyuncu olarak rol almış, bankacılık, reklamcılık, dekoratörlük, kitabevi yöneticiliği gibi pek çok farklı alanda da çalışmıştır.