Müzikal Deşifre: İnsan Avcısı (1975)

MÜZİKAL DEŞİFRELERİYLE İNSAN AVCISI FİLMİ

sizden-hesap-soracagiz İnsan AvcısıMüzikal Deşifre detaylarını girmeden bahsetmemiz gereken 90’lı yıllarda filmin kült olmasına sebep veren bir çalışma vardır. 90’ların başında özellikle kaset demolar sayesinde hareketli geçen İstanbul’un underground müzikleri içinde en önemlilerindne birisi kuşkusuz 2/5 bz idi. Özellikle Yeşilçam filmlerinden aldığı sesleri sample yaparak siyasilerle konuşturan 2/5 bz ve fanzin işdüşümü Gözel mecmuası Yeşilçam ve Türk filmleri ile ilgilenilmesi adına önemli bir kaynaktır da.

Şubat 1993 tarihli Sizden Hesap Soracağız kasetinin b yüzünün 4. şarkısı olan İnsan Avcısı şarkısında filmden alınan replikler kullanılmıştır. Komiser Metin’in bütün intikam yolculuğunun kısa bir özetidir bu 4 dakika 21 saniyelik şarkı.

Daha sonra 2/5 bz’nin 2003 Peel session albümünde yer alan Ampul Hestere şarkısında da 93’teki şarkıdan alıntılar yapılmıştır:

İnsan Avcısı‘nın müzikal deşifreleri ağırlıklı olarak yabancı ürünler üzerinedir. Yabancı müzik çoğunluğuna karşı yerli olarak sayılabilecek tek ürün Kristina’nın dansettiği ve Arif’in adamlarıyla hamam sefası esnasında çalan yerli oyun havalarıdır.

Filmde kullanılan yabancı müzikleri deşifreleri iki kısımda incelenebilir. Birincisi yurtdışında başka filmlerin özgün müzik albümlerinin kullanımı ikincisi yabancı pop 45liklerinin kullanımıdır. Aşağıdaki liste filmde öne çıkmakta olan özgün müzik albümlerini içermektedir.

peur_sur_ville_56135

PEUR SUR LA VILLE – Ennio Morricone

1975 yapımı Jean Paul Belmondo’nun başrolünde oynadığı Henri Verneuil tarafından yönetilen PEUR SUR LA VILLE – THE NIGHT CALLER filminin müzik albümüdür . İnsan Avcısı ile bu filmin arasındaki yakınlıkta söz konusu filmin, filmdeki detaylar kısmında yer verdiğimiz İtalyan ve Amerikan tarzı polisiyelere Fransa’dan yapılmış bir alternatife olmasıdır. Bu filmin müziklerinin bir ana tema kıvamında tam olarak oturduğu diğer Cüneyt Arkın filmi ise ADALET’tir.

death_wish_cbs80546

DEATH WISH – Herbie Hancock

1974 yapımı Michael Winner’in yönettiği başrolünde Charles Bronson’un oynadığı DEATH WISH (Ölüm Arzusu) filminin müzik albümüdür. DEATH WISH sadece müzikleriyle değil konusu itibariyle de İnsan Avcısına yakınlık teşkil eden bir yapımdır. Söz konusu filmde de bir katliam olayının neticesinde cezalandırıcı rolüne soyunan sıradan bir vatandaşın hikayesi anlatılmaktadır.

paper_tiger_sw11475

PAPER TIGER – Roy Budd

1975 yapımı David Niven ve dünya sinemasının en önemli “Samuray” karakterlerine hayat veren Toshiro Mifune’nin  başrolünde  oynadığı PAPER TIGER filminin müziklerini besteleyen Roy Budd, erken dönemlerinde soul funk, blues gibi temalara ağırlık veren bir müzisyendir. Özellikle 1970’lerin başında ki efsane albümleri Get Carter ve Fear is The Key ile ustalığını kanıtlamış ilerleyen dönemlerde elektronik müzikten etkilenimlere doğru yol alacak film müzikleri dünyasına bu yeni dönemin habercisi sayılabilecek ilk ürünleri vermiştir.

airport75_mca2082 insan avcisi

AIRPORT 75 – John Cacavas

1970’li yılların vazgeçilmezlerinden birisi olan felaket filmleri serisinin ortalama sayılacak örneklerinden biri olan AIRPORT 75 filminin müzik albümüdür. İlk AIRPORT filmi 1970’lerin felaket filmleri konusunda bir başlangıç olarak düşünülebilmesine karşın serinin bu ikinci filminde ise ortalama bir hareket söz konusudur. Eksi yönlerine karşı müziklerinin güzelliğiyle İnsan Avcısı’nın açılış ve ana teması haline gelen bu albüm filmin seyri ve göndermelerde bulunduğu yapımlar göz önüne alındığında isabetli bir seçimdir. İnsan Avcısı da bir noktadan sonra içerdiği aşırı şiddetle kötü kanattakiler için bir felaket filmidir.

1970lerin Yeşilçam filmlerinde dönüşümlü olarak sıkça işlenen pavyon ve disko sahnelerinde kullanılan pop plaklarından birisi olan aslı Amerikalı The Coasters grubuna ait olan “Yakety Yak” parçası İnsan Avcısı’nın disko sahnelerinde kullanılmıştır.

Derleyen: Gökay Gelgeç

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: