Hüseyin Peyda belgeselinin çekimleri başladı!

Hüseyin Peyda

Çok değerli ve önemli bulduğumuz bir belgeselin çekim haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz. İhsan Yüce’den sonra Hüseyin Peyda‘nın da hayatını ele alan kapsamlı bir belgeselin çekimlerine başlanıyor. Ntv’den aldığımız haberin detayları:

Türk sinemasının usta oyuncularından Hüseyin Peyda‘nın hayatını konu alan, belgesel filmin çekimleri, oyuncunun memleketi Şanlıurfa‘da başladı.

Türk sinemasında canlandırdığı “kötü adam” rolleriyle tanınan ve 1990’da yaşamını yitiren Hüseyin Peyda‘nın hayatının anlatıldığı belgesel filmin çekimleri, oyuncunun memleketi Şanlıurfa‘da başladı.

Yeşilçam filmlerinin efsane karakterlerinden Peyda’nın hayatı, “Abdo Bey” adıyla beyaz perdeye aktarılıyor.

Belgesel filmin çekimi için, usta oyuncunun 1919’da doğduğu Şanlıurfa’da “motor” denildi.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Mehmet Faraç’ın üstlendiği film, Peyda’nın 1957’de kentte çektiği “Kaderim Böyleymiş” adlı filmin sahnelerini temel alıyor.

Şanlıurfa’da 60 yıl önce çekilen filmin sahneleri, aynı mekan ve açılardan yeniden çekildi. İstanbul’da da çekimler planlanan filmde, Peyda’nın hayattayken rol arkadaşlığı yaptığı Kadir İnanırTürkan Şorayİbrahim TatlısesMuhterem Nur ve Cüneyt Arkın da rol alacak.

Filmin, gelecek yıl kutlanması planlanan Peyda’nın 100. yaş gününe yetiştirilmesi hedefleniyor.

Yapımcı ve yönetmen Mehmet Faraç, yaptığı açıklamada, döneminde sektöre damgasını vuran önemli bir aktörün filmini çekmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Filme ilişkin 8 aydır sürdürdükleri proje çalışmalarını artık sahaya taşıdıklarını belirten Faraç, o dönem Peyda ile çalışmış birçok yapımcı ve yönetmenle de görüştüklerini anlattı.

Filmde çok sayıda duayen sanatçının da yer alacağını vurgulayan Faraç, “1980 sonrası Hüseyin Peyda’nın daha çok karakter oyuncusu olarak birlikte çalıştığı Kadir İnanır, Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Cüneyt Arkın gibi Türk sinemasının önemli oyuncuları da bu projede yer alıyor. Projeyle ilgili daha fazla kişiyle temasa geçmeye çalışıyoruz. Filmin çekimlerini mayıs ayında tamamlayıp, Peyda’nın 100. doğum yılı olan 2019’un Ocak ayında gösterime sunacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir