Yeşilçam’da Fantastik Denemeler : Kilink ‘in plağa okuduğu şarkı

Kilink 'in plağa okuduğu şarkı

Yılmaz Atadeniz‘in 1967 yapımı Kilink İstanbul’da filminin en güçlü yönlerinden biri kuşkusuz dublaj seçimindeki başarısıydı. Kilink seslendirmesiyle efsaneye hayat veren Vâlâ Önengüt ( 1928 – 1999 ) Yeşilçam’da Dublaj Sanatçılığı konusunun efsane isimlerinden birisi.

Bir müzik formatı olan plaklar ise 1973 yılında tüm dünya ekonomilerini sarsan petrol krizine değin üretiminin ucuzluğuyla sektörde yeni isimler veya denemelere de şans tanınabilmesini sağlıyordu. Böylece Sinematik yolculuğumuza başladığımız 2007 yılındaki ilk paylaşımlarımızdan birisi olan Türkiye’nin İlk Korku Plağı‘nın piyasada nasıl yer alabildiğine vakıf olmuştuk.

Yeşilçam’ın ilk korku denemelerinden birisi olan Ölüler Konuşmazki‘nin rüzgarıyla plağa aktarılan Türkiye’nin İlk Korku Plağı’na kıyasla görece daha az fantastik ancak Vâlâ Önengüt‘ün muhteşem sesiyle kült olmaya aday bir diğer gizli hazineye ulaştık.

1973 yılında Türk Pop Müziğinin değerli insanı Bora Ayanoğlu‘nun Aşık Saiti’nin sözleri üzerine besteleyerek düzenlediği Bilemedim ve futbol etkileşimli Haydi Bastır parçalarının Saner plak etikeyle basıldığı 45’likte Kilink’in Yeşilçam piyasasıyla beraber Türk Müzik Piyasasınada yaptığı katkılara nail olduk.

Madem Kilink muhteşem sesiyle şarkı söylemiş, bizlere de dinlemek düşer.

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

Bora Ayanoğlu Orkestrası ve Vâlâ :

Bilemedim… Boya Ayanoğlu ve Vâlâ Önengüt işbirliği. Bir de şarkıyı “bir yerden hatırlıyorum”, ” bilinen bir şarkıydı galiba” diyenler, çok daha arabesk bir yorum ile Gönül Akkor’un Anlatılmaz Bin Dert İle albümünden 1972 yılı tarihli Güller Ve Dudaklar single’ının B yüzünde yer alan Bilemedim’i aşağıda dinleyebilirler. Yine de size önerimiz ilk önce Bora Ayanoğlu versiyonunu dinlemeniz!!!:

Gönül Akkor ‎– Güller Ve Dudaklar / Bilemedim
Şirket: Saner ‎– AS:1-SP:2001

Derleyen: Gökay Gelgeç 2018

Editörün notu: Bakalım bu iletimizi daha doğrusu keşfimizi kaç kişi referans vermeden sahiplenip kullanacak

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: