7. Uluslararası Zeugma Film Festivali Başlıyor – Gaziantep

Gaziantep’te bugün Forum AVM Cinemaximum’da yapılacak galanın ardından başlayacak olan 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde, yerli ve yabancı seçkin filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu sinemasının ulusal ve uluslararası festivallerde ödül almış, son bir yılın en nitelikli filmleri gösterilecek.

Festivalde ayrıca savaşların etkisiyle ortaya çıkan zorunlu göç, mülteci sorunu ve değişen sınırların yanı sıra “birlikte yaşamak” kavramını ele alan filmler, sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Festival, Nadine Labaki’nin “Kefernahum”, Hirokazu Kore-eda’nın “Arakçılar”, Alice Rohrwacher’ın “Mutlu Lazarro”, Jafar Panahi’nin “Üç Hayat”, Chang-dong Lee’nin “Şüphe” filmleriyle başlayacak.

Yönetmen Ingmar Bergman’ın doğumunun 100. yılına özel en bilinen filmleri Güz Sonatı, Persona, Yedinci Mühür, Monika ile Bir Yaz da festivalde sinemaseverler için gösterilecek.

Festivalde belgesel bölümü de yer alıyor

Alman sinemasının öne çıkan filmlerinden Christian Petzold’un “Transit”, Wolfgang Fischer’in “Styx”, Karmm Aïnouz’un “Tempelhof Havaalanı”, Emily Atef’in “Quiberon’da 3 Gün”, Hüseyin Tabak’ın “Çirkin Kral’ın Efsanesi”, Thomas Stuber’in “Muhtemel Aşk”, Matthew Heineman’ın “Hayalet Şehir” sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Festivalin belgesel bölümünü ise Jale İncekol’un “Müzikli Bir Hikaye”, Kibar Dağlayan Yiğit’in “Rüzgarın Şarkısı”, Zeynep Merve Uygun’un “Zigzag”, Nejla Osseiran’ın “Hep Birlikte”, Pınar Şener’in “Çerçevede Yeni Hayat”, Rojda Akbayır’ın “Parçalar”, Zeynep Altay’ın “Naatra”, Ece Güneş Saadetyan’ın “İki Kalp Üç Kitap” ve Meral Özdemir’in “Lale Sineması” oluşturuyor.

Festival kapsamında Nuri Bilge Ceylan, Tolga Karaçelik, Tayfun Pirselimoğlu, Ümit Ünal ve Vuslat Saraçoğlu’nun filmleri de sinemaseverlerle buluşacak.

FESTİVAL PROGRAMI

Zeugma

Kaynak: AA

7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’ne doğru…. Gaziantep’te 24-28 Ekim’de yapılacak 7. Uluslararası Zeugma Film Festivali’nde, yerli ve yabancı seçkin filmler sinemaseverlerle buluşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir