Ferdi Eğilmez’in aktardığı bir Adile Naşit Anısı

Ferdi Eğilmez’in sosyal medyaya aktardığı bir Adile Naşit Anısı vardı. Biz de bu anıyı kendisinden aldığımız izinle sitemize ekliyoruz…

ADİLE NAŞİT Anlatıyor…

“Bizim Aile filminin çekimlerinde idik… Halit Akçatepe ile Münir Özkul aralarında konuşup gülüşüyorlardı. Tarık Akan da oturmuş bir köşeye dalıp dalıp gidiyordu..

Yanına gittim, çok samimi değildik. Çorba içme saatiydi, çorba içtik ve ” Hayırdır ” dedim, zor da olsa anlatmaya başladı;

‘Mühendislik fakültesindeyken, okula yakın bir yerde bir matbaacı arkadaşım vardı. Cebinden kitaplar basar, insanlar okusun diye uğraşırdı. Bugün gelirken ona rastladım. İşleri bozulmuş, kapatmak zorunda kalacakmış dükkanı’ dedi….

Münir’in yanına gittim, durumu anlattım… Yevmiye usulü çalışıyorduk, ne yapacağımızı da çok bilmediğimiz için bekledik. Belki elimizden bir şey gelirdi… Münir bunu epey dert edindi. Hani o can alıcı sahne var ya; Münir’in o güzel tiradı. Saim Bey’ in kapısından içeri girer, “sen değil, ben büyüğüm ben” diye noktalar. İşte o sahnede, herkesin eli ayağı buz kesti. Yarım saat bir sessizlik oldu… Gün bitti, yevmiyeler dağıtıldı.

O gün ne olduysa hepimiz 3’er yevmiye aldık…
Münir 10 yevmiye almıştı. Herkes aldıklarını bir araya getirdi topladık ve Tarık Akan‘a uzattık.. Kabul etmedi, zorla kabul ettirdik. Beraber gidip matbaadaki işler düzelene kadar, her gün biraz daha destek olduk..

Bugün, Tarık’ın vesilesi ile o matbaa halen çalışıyor
ve geçtiğimiz gün 20 bin adet kitap basıp tüm
ülkedeki okul kütüphanelerine yolladı.”

Adile Naşit – 21.06.1985

Kitabın adı ne biliyor musunuz?….. NUTUK

Sinematik Yeşilçam

Site Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: