Kara Murat ‘ın yaratıcısı Abdullah Turhan vefat etti

Türk çizgi roman sanatının büyük ustalarından, Kara Murat kahramanının çizeri, Tolga’nın yaratıcısı ve çizeri Abdullah Turhan, bugün hayata gözlerini yumdu. 

Yarattığı kahramanlar olan Kara Murat ve Tolga daha sonraki yıllarda çeşitli Tarihi Türk filmlerine de konu oldu. Kara Murat, Cüneyt Arkın ile özdeşleşirken, Tolga’yı ise 1975 yılında çekilen filmde İrfan Atasoy canlandırdı. 1972 yılında Arkın’ın ‘Kara Murat’ rolünü üstlendiği ‘Fatih’in Fedaisi’ filminin gala gecesine çağrılmaması ise ilginç bir noktadır.

Kara Murat

Bir süredir Datça’da hayatını sürdüren büyük usta Abdullah Turhan, yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altındaydı. 3 Mart Salı günü Datça’nın Mesudiye köyü Avlana Camiinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Bahçearası mezarlığında toprağa verilecek. Sevenlerinin başı sağolsun…

Kara Murat Tolga Abdullah Turan

Abdullah Turhan Kimdir

Abdullah Turhan, 1 Ocak 1933’te Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya geldi. Resim ve çizgi romana 4 Ocak 1954’te Yeni Sabah gazetesinin açtığı ressam sınavını kazanarak başladı. Ratip Tahir Burak‘tan bu sanatın inceliklerini öğrendi. 1956’da ‘Şen Çocuk‘ dergisinde çizdi. 1957’de Safa Kılıçlıoğlu‘nun Pazar dergisinin çizer kadrosuna katıldı. 1960’da yayınlanan polisiye konulu ‘Cani Peşinde‘ onun bu dergideki son çalışması oldu. 1969’da ilk olarak 1001 Roman dergisi içinde yayınlanan Tolga‘nın bütün maceralarının senaryosunu kendisi kaleme aldı.

Rahmi Turan (Rahmi Muratoğlu) ve Abdullah Turhan tarafından okura sunulan Kara Murat ilk kez 1971 yılında Günaydın gazetesinde yayınlandı. 3 Ocak 1974’ten itibaren haftalık yayınlanmaya başlayan seri rekor bir uzunlukta olup 946 sayı sürdü.

Kara Murat‘ senaryolarında Rahmi Turan, “Burak Bey” öyküleri içinde Selahattin Duman ile işbirliği yaptı. “Kara Batur” ve “Alptekin” gibi tarihi çizgi roman kahramanlarını da yarattı. 1979’da haftalık olarak yayınlanan ‘Tolga‘nın 284’üncü sayısından itibaren ‘Deryalar Delisi‘, ‘Umur Bey‘ adlı Osmanlı dönemine ait bir kılıçlı kahramanın maceralarını çizdi. 1971, 1973 ve 1983 yıllarında imtiyaz sahibi Abdullah Turhan olarak, haftalık periyotta üç Tolga serisi yayınladı. 2015 yılında ‘Acemi Kâşifler Hattuşa’nın Güneşi‘ adlı çizgili roman çocuk kitabını resmetti.

Kimdir Kaynak Yeniçağ: Çizgi roman ustası Abdullah Turhan hayatını kaybetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir