Ekrem Yaşar Pınarbaşı – Sinema Bir Vecizedir

Değerli dostumuz Sinematik Yeşilçam yazarlarından Ekrem Yaşar Pınarbaşı’nın uzunca bir süredir üzerinde çalıştığı kitabı Sinema Bir Vecizedir Klaros yayınlarından piyasaya çıktı.

YAYIN YÖNETMENİ: Lokman KURUCU

DİZGİ ve KAPAK TASARIMI: Sertaç ALTUNTEPE

Yayın Tarihi:05.07.2021
ISBN:9786257391696
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:183
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13.5 x 21 cm

Bu kitap, hayli zorlu, titiz bir sürecin sonunda sizlerle buluşabildi. Kitapta yer alan sinemacılar ve filmlerin sınıflandırılması da ayrıca özen gösterilen bir konu oldu. Kitapta sırasıyla eleştirmenler, yazarlar, yapımcılar, yönetmenler, oyuncular sonrasında da yabancı filmlerden ve Türk filmlerinden replikler yerlerini aldılar. Bazıları sadece hoş bir lakırdı olmaktan öteye gidemeyen, bazıları içinde kuvvetli bir ironi besleyen atasözü kıvamında hayat dersleri veren, bazıları ise tam anlamıyla sinema dersi olan (örneğin yönetmenler bölümünde Alfred Hitchcock’un söyledikleri) birbirinden bağımsız lakin hayli güzel veciz sözlerin, vecize tadında repliklerin bulunduğu eğlenceli bir kitap ortaya çıktı.
 
Memduh Ün’ün “Sinema Bir Mucizedir” filminin ismi sürekli aklıma gelir, çünkü ismi öyle güzel ki sinema büyüsünü direkt tarif eder nitelikte. Bu kitap da vecize niteliğinde sözlerden oluştuğuna göre en makul isim “Sinema Bir Vecizedir” olabilir diye düşündüm. Hem rahmetli Onat Kutlar’ın da “Sinema Bir Şenliktir” kitabı yok muydu? Sinema hep bir şeydir: Eğlence, şenlik, büyü, mucize, vecize…

Ekrem Yaşar Pınarbaşı

Kitabı aşağıdaki linklere tıklayarak alabilirsiniz:

https://kidega.com/kitap/sinema-bir-vecizedir-380181/

https://www.bkmkitap.com/sinema-bir-vecizedir

https://www.kitapsepeti.com/urun/detay/kitap/sinema-bir-vecizedir/1514986

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sinema-bir-vecizedir/586789.html

https://urun.n11.com/sanat/sinema-bir-vecizedir-P498979485

https://www.babil.com/sinema-bir-vecizedir-kitabi-ekrem-yasar-pinarbasi

Yazar Hakkında:

25 Ocak 1977’de Karabük’te dünyaya geldi. Hayal meyal anımsadıklarının dışında sinemada seyrettiği ilk film, liseye başladığı yıl olan 1991’de izlediği Kevin Costner’ın Robin Hood oldu. O filmden sonra sinema salonları rutin adreslerinden biri haline geldiği gibi aynı zamanda sinema ile ilgili gazete ve dergilerde ne varsa arşivlemeye başladı. Bu arşivleme çalışmasına son yıllarda artık daha çok sinema kitabı ve dvd gibi materyallarla devam etmektedir.

Western ve bilim kurgu türünü çok sevmez ama iyi çekilmişse de onun için tür fark etmez. Filmleri türlerine göre ayırmaz, onun için yalnızca “iyi film – kötü film” vardır. Film noire özellikle bayılır.

En sevdiği yönetmenleri sayarken Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Howard Hawks, Frank Capra, Sergio Leone, Sidney Lumet, Martin Scorsese, Christopher Nolan, Ertem Eğilmez, Natuk Baytan, Nuri Bilge Ceylan, Orhan Aksoy, Osman F. Seden, Yılmaz Güney , Yavuz Turgul’dan başlar.

Hollywood’un 40’lı ve 50’li, Yeşilçam’ın 60’lı ve 70’li yıllarına bayılır.

Müzikte de önceliği film müzikleridir. Miklos Rozsa, Ennio Morricone, Lalo Schifrin, Henry Mancini, Jerry Goldsmith, John Barry, John Williams, Hans Zimmer, James Newton Howard, Melih Kibar, Metin Bükey, Cahit Berkay en fazla müziklerini dinlediği müzisyenlerdir.

Yeşilçam’a tutkuyla bağlıdır. Bu tutkusu nedeniyle, hobi olarak Yeşilçam’da en sevdiği filmlere fragmanlar, klipler yapar. Haricinde seyahati, film izlemeyi, fotoğraf çekmeyi, sinema kitapları okumayı pek sever. İlk yaptığı işler yerel bir gazetede köşe yazarlığı, yerel radyolarda ise spikerlik olur.

Öğrenim nedeniyle bu işlere çok devam etmez. Uzun zamandır özel bir şirkette acenteler sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Fırsat buldukça sinema yazıları yazmakta, kimi filmlere videolar hazırlamaktadır.

EKREM YAŞAR PINARBAŞI’nın bütün yazıları için buraya tıklayınız

Sinematik Yeşilçam Haber Servisi – Temmuz 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir