Dünyayı Kurtaran Adam (1982) Blu-ray Formatında Satışa Sunuluyor

DKA Banner

Ed Glaser‘ın temizlettiği ve restore ettiği pandemi öncesi Amerika ve Birleşik Krallık‘da sınırlı izleyiciye gösterime giren Dünyayı Kurtaran Adam (1982) filminin Blu-ray versiyonun piyasaya çıkış tarihi açıklandı.

Uzun yıllardır iyi bir kopyası olmayan ve temizlenmemiş versiyonları yayınlanan filmin Vcd ve Vcd’den aktarılmış bir versiyonu ülkemizde yayınlanmıştı. Ancak daha önce sitemizden de haber verdiğimiz üzere Amerikalı film tarihçisi ve yapımcı Ed Glaser, bizimde destek verdiğimiz Türkiye ziyaretinde filmin 35 mm kopyasını satın aldı.

Uzun ve zahmetli bir süreçte filmi temizleyen ve piyasaya çıkacak en uzun versiyonu yayını hazırlayan Ed Glaser uzun süren serüveninin sonuna geldi. Yepyeni kapağı ve tertemiz hali ile Türk Sinemasının yurt dışında festivallerde en fazla gösterilen filmi olan Dünyayı Kurataran Adam aka Turkish Star Wars filmi en sonunda Blu-ray formatı ile satışa sunulacak.

Ön satışı başlayan filmi satın alarak bu eşsiz kopyaya siz de sahip olabilirsiniz.

DKA Bluray

English

The distant future. Two pilots, outgunned in a space war, crash-land on a mysterious desert planet. There they discover an enslaved populace and a bloodsucking ruler obsessed with conquering Earth: the Wizard. To foil his plans they’ll have to take on an army of robots, mummies, skeleton men, furry red monsters, and more! Oh, and they’ll also need to find a holy bronze sword, kick boulders until they explode, and survive the Wizard’s insidious brain-drain machine. So no big deal.

Big Bosphorus Media proudly presents, for the first time in HD — and for one month only — the legendary psychedelic space opera from Turkey, scanned in 2K from the only surviving 35mm print.

It’s the holy grail of cult cinema in your hands, on your shelf, and glorifying your TV in a presentation worlds beyond that ancient VHS rip. But only if you act quickly. It’s here until Oct. 31, and after that it may never grace physical media again.

Also included are the original trailer with English subtitles and a mini poster insert based on the theatrical one-sheet.

Aspect Ratio: 1.66:1 OAR
Language: Turkish with English subtitles
Format: Blu-ray BD-R
Region: All

NOTE: The sole surviving 35mm print of The Man Who Saves the World is sadly incomplete. Portions have been reconstructed using the best available video sources. Due to its age, the picture exhibits the texture, wear, and character of the forty year-old reels.

For Order: http://themanwhosavesthe.world/?fbclid=IwAR0LDN7WTo_ZcHgloRAqqNxo8cVFPuhOuTjS5tn3eUfm_fF6DMnUKFffDVE

Sinematik Yeşilçam için Hazırlayan : Utku Uluer – (Ekim 2021)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir