Sinematik TV YouTube: Bir Film – Ah Güzel İstanbul (1966)

Hepinize selamlar Sinematik TV’nin kıymetli takipçileri. 2021 yılında start verdiğimiz Bir Film konseptinde klasikleşmiş Yeşilçam filmlerini ele almış ve hazırladığımız videoları Sinematik TV Youtube‘da sizlerle paylaşmıştık. Bu güzel projeye start verdiğimiz ilk film 1966 tarihli klasik Ah Güzel İstanbul idi.

21 dakikalık bu keyifli sohbette, Utku Uluer, Sabahattin Bilgiç ve Can Sönmez 97 dakika süren bu görsel şölene dair anekdotlarını, izlenimlerini ve tespitlerini izleyiciye aktarıyorlar. Filmin havasına giren üçlü, gözden kaçan pek çok farklı noktaya temas ederken detaylı bilgiler sunmayı da ihmal etmiyorlar.

Konu: Soylu ve varlıklı bir aileye mensup bir İstanbul beyefendisi Haşmet İbriktaroğlu, aileden kalan tüm servetini tüketmiş ve değişen koşullara uyum sağlayamayarak günlerini miskinlik içinde geçirmektedir. Elinden gelen tek iş sokak fotoğrafçılığıdır. Haşmet’in kaderi, köyünden kaçıp İstanbul’a artist olmak hevesiyle gelen Ayşe ile tanışınca tümden değişir. Tertemiz hisler beslediği genç kızı koruyup kollamak isteyen Haşmet, türlü merhaleler sonucunda artık pes eder ve köşesine çekilir. Yaptığı hatalardan ders alan Ayşe, özür diler ve kendini Haşmet’e affettirmeyi başarır. Birbirine kavuşan aşıklar nihayetinde mutluluğu yakalamayı başarmıştır. Film mutlu sonla biterken, izleyiciye umut dolu bir mesaj vermeyi ihmal etmez.

Ayşe: ”Benim için bir tek sen varsın Haşmet”

Haşmet: ”Benim için de sen”

Ayşe: ”Ne yapacağız şimdi bundan sonra”

Haşmet: ”Bilmem. Ama yaşıyoruz, iki kişiyiz ve birbirimizi seviyoruz. Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur”

Bu keyifli sohbeti izlemek için sizi böyle alalım :

 YouTube kanalımıza abone olmadıysanız abone olmanızı ve videoyu yorumlamanızı rica ederken yepyeni içeriklerle yeni yılda da tekrar birlkte olacağımızın müjdesini vermiş olayım.

Ah Güzel İstanbul (1966)

Yapımcı: Nusret İkbal

Yapım Şirketi: Be-Ya Film

Film Laboratuvarı: Lale Film

Yönetmen: Atıf Yılmaz Batıbeki

Senarist: Safa Önal

Tür: Melodram

Yapım Yılı: 1966

Özellikler: 35 mm, Siyah Beyaz

Süre: 88 dk

Ülke: Türkiye

Dil: Türkçe

Haşmet İbriktaroğlu: Sadri Alışık

Ayşe: Ayla Algan

Bakkal Halil: Dalyan Topatan

Aktör Şefik: Feridun Çölgeçen

İbrahim: İhsan Yüce

Şakir: Bilge Zobu

Zambak Düriye: Diclehan Baban

Belkıs Hanım: Handan Adalı

Meyhaneci: Hakkı Aktan

Komiser: Asım Nipton

Gazinocu: Lütfü Engin

Cengiz: Erdal Özyazğcılar

Tuncay: Uğur Say

Bekçi: Ahmet Kostarika

Sinematik Yeşilçam: https://www.sinematikyesilcam.com

Facebookhttps://www.facebook.com/SinematikYes…

Twitterhttps://twitter.com/sinematiksitesi

Instagramhttps://www.instagram.com/sinematik_y…

Sinematik Yeşilçam için Hazırlayan : Sabahattin BİLGİÇ – Aralık 2021

Sabahattin Bilgiç

1985 Istanbul doğumlu. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarının en güzel günleri Cihangir ve Heybeliada’da geçti. Ada akşamlarında kalabalığın peşine takılıp her seferinde biletsiz olarak girdiği ‘’Ayyıldız Sineması’’nda yüzlerce Hollywood film izleyerek, beyazperdenin düşler dünyasına kendisini kaptırdı. Müzik dinlemek ve sevdiği müzikleri farklı formatlarda fiziksel külliyat oluşturma çabasıyla biriktirmek her daim en büyük tutkusu oldu. Gel zaman git zaman, büyülü Yeşilçam dünyası ve özellikle ‘’Siyah Beyaz Türk Filmleri’’ onu da sardı. 2010 yılında kendi blog sitesi ’’küçükBÜYÜKdÜnYam’’ da müzik yazıları yazmaya başladı. Bunu 2015 tarihli kısa ömürlü fanzin ‘’Music Theraphy Club’’ izledi. 2017 yılında plak kapaklarının izini sürerek başladığı ''Sinematik Yeşilçam'' macerasında ‘’Müzik ve Yeşilçam’’ temalı yazılarıyla okuyucuyla buluşuyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: