Merve Dizdar’dan Cannes’da bir ilk

Merve Dizdar, Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Böylece Dizdar, bu ödülü Türk sinemasında kazanan ilk isim oldu.

Merve Dizdar, Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali‘nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Böylece Dizdar, bu ödülü Türk sinemasında kazanan ilk isim oldu.

Nuri Bilge Ceylan da bir filmiyle daha gediklisi olduğu Cannes’dan eli boş dönmedi.

27 Mayıs Cumartesi akşamı düzenlenen ödül töreninde kazanan aday olarak ismi açıklandığında şaşkınlığını gizleyemeyen Merve Dizdar, Türkçe’yi tercih ettiği konuşmasında, ödülünü kadın hareketi ve Türkiye’de güzel günler yaşamak isteyen mücadeleci ruhlara armağan etti.

Bazı gericiler tarafından beklenileceği üzere en hafif tabirle hoşnutsuzlukla karşılanan Dizdar’ın konuşması şöyle:

Filmde canlandırdığım Nuray karakteri, inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak, Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.”

Filmin konusu

Merve Dizdar’ın başrolünü oynadığı ve Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne filminin konusu ise şöyle:

“Genç resim öğretmeni Samet (Deniz Celiloğlu), zorunlu hizmetinin dördüncü yılını Anadolu’nun ücra bir köyünde bitirir. Anlam veremediği bir dizi olayın ardından, içinde sıkışıp kalmış gibi göründüğü amansız hayattan kurtulma umutlarını kaybeder. Kendisi de bir öğretmen olan Nuray ile karşılaşması, bu kaygısını yenmesine yardımcı olacak mı?”

2 thoughts on “Merve Dizdar’dan Cannes’da bir ilk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir