REMAKE / RIP OFF FİLMLER

2007 yılında yayın hayatına başlayan Sinematik Yeşilçam Bloğu için Remake konusu her zaman temel bir konu olmuştur. 2012 yılında yeni adresimize taşındığımızda daha önce yazdığımız yazıları yeniden ele alıp bu konuyu daha genişletmeye ve sitemizin temel taşlarından birisi haline getirmeye başladık. Uyarlamalar ve birebir alıntılarla oldukça geniş ve farklı kategorilere ayrılan bir bölüme genel olarak Yeşilçam Remake‘leri adını verdik. Remake ve Rip off gibi iki kavram özellikle yabancı kaynaklarda kullanılmaktadır bu konuyu  Yerli ve Yabancı Sinema yazarları ve Sinema Tarihçileri ile Remake bölümümüzde irdeleyeceğiz.

Straw Dogs filminin Yeşilçam uyarlaması olan Kartal Yuvası gibi birebir yapılmış filmlerin karşılaştırmalı film incelemelerine yer vereceğiz.

Aşk-ı Memnu gibi eski edebiyat eserlerimizden beslenerek yeniden çevrilerek dizi haline getirilen dizilerimizi mercek altına alacağız.

Türk sinemasında çok önemli bir “Uyarlama Film” geleneği olduğu için elimizden geldiğince dağılmadan, basite indirgeyerek bu konuyu da derlemeye çalışacağız.

Kurtlar VadisiGalip Derviş gibi Yabancı dizilerin uyarlaması olan dizilerimizi inceleyeceğiz.

İNCELEMEYE ALDIĞIMIZ REMAKE FİLMLER:

(Afişlerin üzerine tıklayarak yazılarına gidebilirsiniz):

yesilcam remake001 yesilcam remake002

yesilcam remake005

 

Sinematik Yeşilçam Nisan 2013

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir