HAKKIMIZDA

sinematik logoTürk sineması ve onun besin kaynaklarına olan ilgimiz üzerinde düşündüklerimizi paylaşmak için 2007’den beridir bir araya geldiğimiz ortak platformun ismidir Sinematik Yeşilçam. Bu ortak platformu Gökay Gelgeç, Ercan Demirel ve Utku Uluer kurmuşlardır.

Klişeleşmiş yorumlar yapmadığımız ve popüler kaygılara kurban verilmiş, belki de dudak bükülmüş ve küçümsenmiş filmleri yazdığımız için kendimize “Alternatif Yeşilçam Kültürü Sitesi” diyoruz.

4 yıl Blogspot adresimizde paylaşımlarımızı yaptıktan sonra hem şu an ki yeni adresimize taşındık. Eski blog yapımızda uzun süre sansür ve yapısal sorunları yaşadıktan sonra 2012 yılında yeniden düzenli yayınımıza geri döndük. Genişlettiğimiz sitemizde eskiden dosya olarak yayınladığımız yazıları birer bölüm haline getirirek Yeşilçam‘a ait Türkçe bir içerik oluşturma konusunda öncü bir site olmaya devam ediyoruz.

Kendi sinema eleştirmenleri tarafından yok sayılmış ve hatta aşağılanmış bir sinemanın kıyıda kalmış eserlerinden geniş kitlelere ulaşmış bütün eserlerine kadar pek çok film ve unutulan emekçileri hakkında bir ortak bilgi paylaşımı ortamı yaratmaya çalışan Sinematik Yeşilçam‘ın birinci önceliği arşiv yaratmaktır. Yeni adresimize taşındığımızdan beri aramıza katılan yönetmen, araştırmacı yazar Mesut Kara bize bu yolda yol gösterenlerin başında geliyor. O yüzden sitemizin ana misyonu Yeşilçam arşivciliği yani bizim tabirimizle Yeşilçam Arkeolojisi’dir… 

Sinematik Yeşilçam Logo Tasarısı Mawa Media’ya aittir

Siteye Katkıda bulunanlar ve Konuk Yazarlar:
Aslı Günel, Dilek Mansur, Özgür Uysal, Aydın Özkan (byaydın), Murat Çınar, Murat Tolga Şen, Hüseyin Hüsnü , Efekan Mutlu, Erhan Tuncer, Emre Siyahoğlu,  Masis Üşenmez, Alper Erhan, Göksel Agun, Özkan İpek, Gülay Ayyıldız, Recep Görhan, Halit Çevirgen, Osman Turan, Can Bayramoğlu, Bülent Kundur

Bizlere her daim destek verenler;
Safa Önal, Çetin inanç, Levent Çakır, Ali Murat Güven, Mesut Kara, Giovanni Scognamilla, Ege Görgün (Ters Ninja), Kaya Özkaracalar, Serhat Köksal, Vadullah Taş, Bülent Pelit

Yazılarımız:
Yazılarımız 2 kısma ayrılmıştır:
1) Derlediğimiz bilgiler ve Yeşilçam adına düzenlemek istediğimiz internet arşivine katmak istediğimiz yazılar
2) Film incelemeleri ve araştırmalar olarak yazarlarımız tarafından hazırlanan yazılar

Sinematik Yeşilçam‘ın en önemli amaçlarından birisi internet ortamında yeşilçam’a dair bir arşiv oluşturmaktır. 2007 yılından beridir sitemizde ağırlıklı olarak özgün yazılara yer vermekteyiz. Buna paralel olarak 2013 yılında genişletmeyi düşündüğümüz arşivimize pazar Yazıları ve Yeşilçam söyleşileri adı altında çeşitli kaynaklardan derlediğimiz yazılara da kaynak belirterek yer vermeye başladık.

Sinematik Yeşilçam yazarı olmak çok zor değildir. 2013’ten itibaren Sinematik Yeşilçam için kendi oluşturduğu en az 5 (Beş) paylaşımı paylaşan paylaşımcalara Sinematik Yeşilçam yazar kadrosunda yer veriyoruz. Ancak özgün içeriğimizi korumak adına genellikle size ait yazılara yer vermeyi prensip olarak şeçtik.  Eğer yazarımız yazısını Sinematik Yeşilçam için yazdığını beyan ederse yayınlanan yazıların editoryanın bilgisi dışında diğer siteler ile paylaşılmamasını rica ediyoruz.  Bunun dışında yayınlanan yazıların tüm sorumluluğu yazarına aittir

Okurlarımız için:

Her okurumuz bizim için potansiyel bir araştırmacı ve yazardır. Bu nedenle yazılara yapılan yorumlar bizim için oldukça önemlidir. Bu konuda sizlerin katkısını her zaman bekliyoruz. Site hakkında eleştiri ve önerilerinizi [email protected] adresine yollayabilirsiniz. Sinematik Yeşilçam olarak düzgün türkçe kullanımına özellikle dikkat ediyoruz. Ancak sizlerden gelen uyarılarıda dikkate alıyoruz.Site olarak dil, din ve ırk farklılıkları konusunda tavır alan bir site yapılandırma gayreti içerisindeyiz. Yazarların kendi ideolojileri adına yazdıkalrı herşeyi yazmakta serbesttirler. Bu konuda siteyi değil yazarı referans almanızı öneririz. Siteyi suçlayacak ve töhmet altında bırakacak yorumlara izin vermeyeceğiz. Bütün yorumlar editörlerden ve yazarlardan geçmektedir. Hakaret içermeyen hemen her yorum bugüne kadar yayınlanmıştır.

Sinematik Yeşilçam‘da özgün yazıların iznimiz halinde yayınlanması ve bir kısmının kaynak göstermeden yayınlanması yasaktır. Alıntı yaptığımızda belirtmeyi taahüt ediyoruz. Eğer bir alıntı yapacaksanız lütfen önce bizimle bağlantıya geçiniz. En azından yazılarımızın nerde kullanıldığını bilmek isteriz, lütfen başkalarının emeklerini kendinizin gibi göstermeyiniz.

Blogumuz için misafir yazar kabul ediyoruz, ancak yazılarınız Sinematik Yeşilçam‘la paylaşıldığı andan itibaren buranın bir parçası olur. Lüften bunları silmemizi talep etmeyiniz. Telif hakkı içeren durumlarda uyarı halinde o resim veya video blogtan kaldıralacaktır. Burası kar amacı gütmeyen bir yerdir dosya paylaşımı platformuda değildir. Ara sıra dosyalar paylaşsa bile amacımız dosya paylaşımı değildir o yüzden lütfen film isteklerinde bulunmayınız.