Melih Gülgen – Serdar Gökhan : Evlatlık (1976)

evlatlik-banner Serdar Gökhan

Sinematik içerisinde Fantastik ve Avantür Yeşilçam yapımlarına özel bir önem vermekteyiz. Bu açıdan sitemizde yer alması gereken oyunculardan biri olan Serdar Gökhan‘ın, kendi zevkim açısından en iyi filmlerinden birisini incelemek istedim.

1970‘li yıllar, hem iç pazar mücadelesi hemde dışarıdan ambargo ile zor bir dönem geçiren Yeşilçam’ın seri üretim çılgınlığına esir düştüğü dönemdir. Birbirinin klonu sayılabilecek onlarca film içerisinde yönetmen dokunuşları ve oyuncu – figuran işbirliğinin özverili çalışmalarına da şahitlik edebiliyordu. Bu açıdan yönetmen Melih Gülgen‘in Cüneyt Arkın’la beraber bu dönemde çekmiş olduğu tüm filmlerinin beraberinde Ahmet Mekin‘in prodüktörlüğü ve Serdar Gökhan‘ın başrolünü üstlendiği Evlatlık (diğer ismiyle Çıngar) tüm farklılık ve bilinen kodlama öğelerinin keyifli bir seyirini sunmakta.

sinematik_evlatlik_07sinematik_evlatlik_05

Yeşilçam’a 1960‘lı yıllarda Yılmaz Güney‘le beraber damgasını vurmaya başlayan ve günümüzde biraz renk değiştirmiş olsada aynı formülün hala geçerliliğini koruduğu alan, organize suç örgütlenmeleri ve bunun karşısında duran kötü-iyi adam karakteridir. Her ne kadar kendiside eleştirisi yapılan dünyanın bir parçası olsa da seyircinin vicdanında hem At Avrat Silah mitinin, hemde Adalet öğesinin uygulayıcılığının vücut bulmuş hali olan bu karakter her zaman bir kanun koruyucudan daha çok çekicilik yaratır.

Evlatlık, Baba Cafer (Ahmet Mekin) ve Kemal’in (Serdar Gökhan) hapishanede başlayan dostluğu, kendisini racon gereği evlatlığı sayan büyüğünün yetiştirmesiyle bir vicdan borcu halini alır. Kemal’in hapisten çıktıktan sonra Baba Cafer‘in yokluğunda bozulan düzeni yeniden yola koymaya çalışması ve bu esnada iyi adam rolünde kendisine yol gösterip yoldaşlık eden Kazım Kartal ile beraber suç örgütünün babalarına (hatta patroniçesine – Yeşim Yükselen) karşı olan mücadelesinin öyküsüdür.

sinematik_evlatlik_08sinematik_evlatlik_00

Filmin kısa özetinin çok ilgi çekici olmadığını düşünenler için detayların bu hikayeyi güzelleştirdiğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizmeliyim. Özellikle eski Amerikan arabalarına meraklıysanız, bir dönem Serdar Gökhan‘ın imzası haline gelmiş Shelby Mustang‘in filmde bolca endam etmekte olduğunu, hatta bir takip sahnesine dahil olarak Bullitt’e de gönderme yapıldığını hatırlatayım. Bununla beraber babalar konseyi, Kenan Pars, Reha Yurdakul, Turgut Özatay gibi bilindik banko kötü adamların yanı sıra İhsan Gedik ve Süheyl Eğriboz ikilisine de bolca diyalog verilmiş bir topluluktan oluşmakta.

Serdar Gökhan‘ın uzun bir palto ve içerisinde takım elbiseyle 80 ve 90’lı yılların tüm racon abilerinin erken bir prototipini oluşturmuş Evlatlık filmi. Kemal‘in konsey üyelerine çeşitli racon dersleri ile olaylar gelişirken, Deniz Erkanat’ın hikayeye dahil olmasıyla beraber dönemin ruhuna uygun halkçı söylemleri başarıyla yediyor film. İkinci kısmı ise tamamen avantür filmler sistemi içerisinde ele alınmış. Bu noktadan itibaren hem Yeşilçam Kavgacılar Ekibinin hünerlerini hemde Melih Gülgen‘in araba kovalama, slow motion gibi ilginç denemelerine şahit oluyoruz.

sinematik_evlatlik_04sinematik_evlatlik_03

Genel hatlarıyla sadece organize suç ve toplumsal adaletsizliğe karşı mücade ekseninde devam eden bir hikaye olmasına rağmen ara kısımlarda aile konusuna yapılan vurgular son derece başarılı. Türkiye’de kadın olmak kadar erkek olmanın da aslında ne kadar büyük bir toplumsal yükü omuzlamak zorunda olma anlamına gelebildiğini vurgulayan diyaloglar ise, bugünün anlayışı ile incelendiğinde, Yeşilçam’da Maçoluk konusunun şifrelerini ziyadesiyle açığa çıkartıyor.

Filmin müzik seçimleri Edip Akbayram ve Cem Karaca şarkılarıyla diyaloglarda göz kırpılan sol’a müzikli bir gönderme yaparken, avantür sahnelerinde Mahogany ve Soul of Nigger Charley gibi özellikle 1974 – 1977 dönemi Yeşilçam avantürlerinin vazgeçilmez parçalarıda yer almayı ihmal etmiyorlar. Müzik seçiminden söz açılmışken filmin set amirliğini üstlenen Necdet Kökeş‘in Helvacı performansı Yeşilçam’da stok müzikle kotarılmadan o sahne için yapılmış cover sayılabilecek bir yenilik.

Melih Gülgen‘in özenerek gerçekleştirdiği her sekansından belli olan “Hamam Baskını” bölümü standart bir Yeşilçam meraklısını mest edecek türden. Filmin finalini şu ana kadar izlememiş olanlar için tamamen bir sürpriz olarak tutmakla beraber, keyifli bir nostalji yaşamak isteyen her izleyiciye tavsiye ediyorum.

sinematik_evlatlik_01sinematik_evlatlik_02

Başlık resminde görüldüğü üzere filmin içeriği kadar sunumunda dahi dönemin önemli filmlerine yapılan göndermeler mevcut. Filmin afişinin Clint Eastwood klasiği Dirty Harry‘nin afiş tasarımından esinlenerek tasarlanmış olduğunu ekleyelim.

Bir süredir rahatsızlığından haberdar olduğumuz usta yönetmen Melih Gülgen’e bol sağlık ve acil şifalar dilerim.

Yazan: Gökay GELGEÇ – Yojimbooo

evlatlik-ve-dirty-harry

Gokay Gelgec

1982 - Abisi ile beraber Cüneyt Arkın'ın SON SAVAŞÇI filmini sinemada seyrederek Fantastik kulvara erken giriş yaptı.1980'li yıllar - Video furyası ve TRT de yayınlanmış her tür filmi izleyerek geçirdi. Bu dönem özellikle ilerleyen yıllarda film müzikleri deşifreleri ve remake çalışmaları için bir ön kültüre sahip olmasını sağladı.1992 - Film muzikleri koleksiyonculuğu ve Yeşilçam filmlerinde kullanılan yabancı müziklerin deşifresine başladı. Son 20 yılda kaset, cd, plak ve sanal formatlarda olmak üzere 5000 adedin üzerinde film müziği albümü edindi.1998 - Çetin İnanç Koleksiyoncuları ÇIKO'yu kurdu. Grup amaç olarak filmlerin esinlendiği orjinal yapımları, filmlerde kullanılmış olan müziklerin deşifresi ve filmlere ait afiş - lobi kartı gibi dökümanların arşive eklenmesini seçti.2007 - Utku Uluer ile beraber SINEMATIK blogunun kurdular ve konsept dosyası CEMIL, Mesut Karanın katkılarıyla Cinemascope dergisinde yeraldı. Konsept dosyalar olarak Cemil ve Adalet filmlerinin yanısıra Tunç Okan Cumartesi Cumartesi ve Otobüs, Erotik Türk Sinemasının giallo örnekleri, Yeşilçam Remakeleri ve bir akım olarak Anadolu Westernleri konularında yazılı çalışmaları bulundu.2008 - Onar Films adına Jet Director ve Vendetta isminde iki kısa dökümanter hazırladı. Bu çalışmalar Demir Pençe Korsan Adam ve Cellat dvdlerinin basımlarında dünya pazarında yayınlandı. Hollanda kökenli Shockkend News sinema dergisi tarafından hazırlanan Turkish Trash Weekend film gösterimleri etkinliğinde konuşmacı ve danışman olarak yeraldı. Ayrıca yine aynı dergi için Türk Fantastik Sineması üzerine bir dosya hazırladı.2009 - Amerikan Dark Maze Studios dvd ve film yapımcılığı şirketi adına Korkusuz ve Kara Şimşek filmlerinin basım aşamalarında Çetin İnanç ve Serdar Kebapçılara ait dökümanterleri hazırladı. Aynı dönemlerde Melih Gülgen, Cüneyt Arkın ve Çetin İnançla kişisel sohbetlerini Sinematik için yazılı kaynak olarak paylaştı. Yönetmen Cem Kaya tarafından Alman ZDF kanalı için hazırlanan Remake Remix Ripoff belgeselinde konuşmacı olarak yeraldı. Massimo Italiano'nun hazırladığı Poliziesco kitabının Türk - Italyan ortak polisiyeleri bölümünde İnsanları Seveceksin filmi üzerine bir makale hazırladı. Ege Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından hazırlanan etkinliklerde Cüneyt Arkın - Çetin İnanç dönemi filmlerinden Vahşi Kanın sunumunu ve anlatıcılığını üstlendi. KargART Geceyarısı Filmleri etkinlikleri kapsamında Kilink filmleri gecesinin anlatıcılığını yaptı.2010 yılından bugüne Macaristan'da yaşamaktadır.

One thought on “Melih Gülgen – Serdar Gökhan : Evlatlık (1976)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: